KLIMATIZÁLÁS OKOSAN

Nagyobb teljesítményű elektromos hűtő-, fűtő-, szellőztető-, klimatizáló berendezéseinket akkor használjuk erőteljesebben, amikor a villamos energia rendszer jelentős betáplálási többlettel rendelkezik. Amikor a fogyasztói igények kerülnek túlsúlyba, akkor igyekezzünk mérsékelni minden villamos energiát használó készülékünk működtetését.

Erre vonatkozó aktuális adatokat láthatunk például a Mavir Zrt. honlapján is. Itt valós időben mutatják be a magyarországi átviteli villamos energia hálózat termelési-, terhelési teljesítményeit, valamint az export/import szaldót.

Egy másik ajánlásunk az adott napi villamos energia órás árgörbe megtekintése, vagy ugyanennek az oldalnak az adott napra vonatkozó szöveges értékelése. Értelemszerűen az olcsóbb időszakban inkább villamos energia termelési kínálat van, a drágább periódusokban pedig a felhasználói kereslet nagyobb. Összességében ugyan nem fogunk kevesebb energiát felhasználni, ugyanakkor a hálózat optimálisabb kihasználásához jelentősen hozzájárulunk.

Hogy ez miért jó? Ha a villamos hálózat kiegyenlítetteben működik, össztársadalmi szinten ez kedvezőbb üzemmenetet és költségeket eredményez. Emiatt működtetik a hálózatos cégek a villanyboylerek ( vagy más fixen bekötött berendezések ) távműködtetéssel történő ki- illetve bekapcsolását. Ezt a lehetőséget kedvezőbb tarifával ( ”B” ) is támogatják.

Magyarország Kormánya a közelmúltban bemutatott egy ehhez kapcsolódó stratégiát is. Ebben a dokumentumban dinamikus árazás lehetőségét jelentették be középtávú célként. Ezt elsősorban az átlagnál nagyobb villamos energia fogyasztással rendelkező háztartások, mikrovállalkozások vehetik majd igénybe, a tervek szerint 2-3 éven belül.

Mostani ismereteink és iparági tapasztalataink szerint ez azt jelentheti, hogy az ezt a tarifát választó vételezőknél okos mérőket telepítenek.

Alapesetben ez lehet egy egyszerűbb, távleolvasásra alkalmas mérőóra. Ennek használatával legalább minden órában ( vagy akár 15 perces időközökben ) megmérik az adott időtartam villamos energia felhasználását. A villanyszámla összegének kiszámításához minden egyes rész időtartamhoz tartozó áram mennyiséget megszorozzák az ahhoz tartozó tőzsdei árral ( plusz kereskedői árrés ) és ezeket a részösszegeket összesítik.

A modernebb okosmérők wi-fi kapcsolattal is rendelkeznek, és hozzájuk lehet rendelni az ugyancsak wi-fi kapcsolatos eszközeinket. Innentől kezdve csak a képzeletünk szab határt annak, hogy milyen beállításokat alkalmazunk a berendezéseink használatához. Akár mi is megadhatunk majd akár maximum fogyasztásokat rész időszakokra, korlátozhatjuk, vagy maximalizálhatjuk egy-egy gépünk működését, de akár a kereskedőnek is megadhatunk szabályozási lehetőséget/paramétert. Mielőtt ezek a rendszerek aktívan használatba kerülnek, már most manuálisan előkészülhetünk erre a jövőre.

Előre az energiafaló villamos energia fogyasztó készülékeink tudatos használatához! Mosógépek, szárítógépek, villanyboylerek, klímaberendezések, hőszivattyúk, energiatárolók wi-fi-re fel!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük