OPTIMALIZÁLJUK ENERGIAFELHASZNÁLÁSUNKAT!

Éjjel és nappal, a mindennapokban, hétvégeken, otthon a háztartásban, munkában és közlekedésünk során akarva-akaratlanul energiákat használunk fel. Legyen az villamos energia, földgáz, propán-bután, benzin, gázolaj, tüzelőolaj, fa, fabrikett, szén, vagy akár szemét stb.

Tisztában kell azzal lennünk, hogy az energiafelhasználás egyúttal káros hatásokkal is jár. Ez lehet a felhasználás során közvetlenül, de akár az energiaátalakítás helyén is.

Azt is vegyük figyelembe, hogy nincs 100%-os hatásfok. Ez jelentheti azt, hogy ha 1 egységnyi energia hasznosul, ahhoz akár 1,5 egységnyi energiát kell felhasználni. Vagy villamos berendezésünk hatásfoka hiába 95%, ha az erőműből a lakásunkig történő szállítás során elvész akár 7%-nyi energia. Az erőművek működtetéséhez többnyire 6-7% energia szükséges a kiadott energiamennyiséghez viszonyítva. És mennyi az erőművek hatásfoka? Egy modern földgáztüzelésű villamos erőmű éves átlagos hatásfoka már eléri az 53%-ot is. A régebbieknél ez jó esetben is alig 32-35%. Egy szenes erőműnél már lényegesen alacsonyabb hatásfokról beszélhetünk. A körforgásból ne hagyjuk ki az energetikai alapanyag erőműbe történő eljuttatatását sem!

A földgáz lényegesen hatékonyabban jut el a felhasználási helyünkhöz. A szállítás során ott is elveszhet 6-8%. A kitermelés veszteségeit nehezen számszerűsítjük, azonban a légköri metán tartalom kimutathatóan egyre magasabb. A metán nagyságrendekkel nagyobb mértékben járul hozzá a klímaváltozáshoz, mint a szén-dioxid. Az előbbiekben már kitértünk a földgáz tüzelésű erőművek hatékonyságára. Otthoni fűtőberendezéseink hatásfoka jobb esetekben eléri a 90%-ot. A gázkonvektoroké talán 15%.

Vízhasználatunk is erőteljes energetikai hatású. Az ivóvizet szivattyúzással nyerik ki a kutakból. Tisztítás után ugyancsak szivattyúkkal emelik fel víztornyokba, víztárolókba. Minden csepp többlet vízigényünk újabb energiaigényeket generál. Ha személyes vízigényünket optimalizáljuk, az jótékony hatású lesz a teljes ivóvíz rendszerre. És az ivóvíz használatunkkal arányos lesz a csatornába kerülő szennyvíz mennyisége is!